Najważniejsze cechy uprzęży wspinaczkowych
Uprząż wspinaczkowa jest kluczowym elementem dla każdego wspinacza. Nie ma znaczenia, czy ktoś preferuje wspinanie się w terenie, czy też na zwyklej, sztucznie przygotowanej ściance pod dachem. W każdym z tych wariantów konieczne jest posiadanie takiej uprzęży. Na co jednak zwracać uwagę przy jej wyborze?
Uprząż wspinaczkowa — rodzaje
Najważniejszą sprawą podczas wybierania uprzęży wspinaczkowej, jest określenie tego, jakiego ma ona być rodzaju. Wszakże to, czy będzie to wersja biodrowa, czy też pełna, zasadniczo określa jej typ budowy i możliwe zastosowanie.
Na rynku znaleźć można trzy rodzaje uprzęży. Jest to model biodrowy, górny i pełny. Uprząż biodrowa należy do zdecydowanie najpopularniejszego rozwiązania wśród wspinaczy. Swą popularność zawdzięcza ogromnej uniwersalności. Sprawdzi się ona bowiem nie tylko na sztucznych ścianach, lecz również w terenie, czyli na skałkach i w górach. Oczywiście istnieje szerszy podział tego modelu na wersję regulowaną, nieregulowaną i jednorozmiarową. Wszystko wedle osobistych upodobań wspinacza.
Kolejnym rodzajem jest model uprzęży, który często nazywany jest także modelem piersiowym. Jest to rozwiązanie praktyczne, bezpieczne i wygodne.
Uprząż pełna to połączenie wersji biodrowej oraz piersiowej, czyli górnej. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest zabezpieczenie wspinacza przed obróceniem się głową do dołu, co często zdarza się niedoświadczonym jeszcze wspinaczom, gdy podróżują z ciężkim plecakiem. Z tego powodu jest to model, który bardzo często i chętnie stosowany jest zimą, gdy ilość zabieranego bagażu jest zwykle większa.
Pozostałe czynniki wyboru.
Sam rodzaj uprzęży to jednak nie wszytko, ponieważ oprócz tego powinno się pamiętać o wybraniu jej pod kątem płci, ponieważ kobieta i mężczyzna posiadają nieco inną budowę, co może wpływać na bezpieczeństwo podczas noszenia uprzęży. Oprócz tego powinno się także zwracać uwagę na to, ile dany model posiada wbudowanych w siebie uchwytów. Oczywiście im ich więcej, tym lepiej, ponieważ dzięki nim rośnie uniwersalność danego modelu.