Raczki i ich przeznaczenia – jak wybrać?

Na pierwszy rzut oka każde raczki wydają się identyczne, jednak kluczem są szczegóły, które je rozróżniają. W zależności od dokładnej specyfikacji dane raczki mogą być bardzo przydatne jednym użytkownikom, będąc jednocześnie mniej odpowiednimi dla innych. Warto poznać, na jakie wyprawy wybrać poszczególne rodzaje, aby zapewnić sobie najwyższy komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Czym są raczki i kto z nich korzysta?

Raczki na buty to uproszczona wersja raków, które montuje się w okresie zimowym. Tak naprawdę są to pewnego rodzaju nakładki z kolcami, które zwiększają przyczepność obuwia, pozwalając na podróże po górach nawet na zaśnieżonych, trudnych terenach. 

Raczki dzieli się na kilka rodzajów, a najpopularniejsze to:

  • raczki klasyczne – posiada dwa zestawy ząbków, które montowane są za pomocą elastycznego panela, jak i taśm na rzepie,
  • miniraczki – to ząbki, które montowane są na środkowej części podeszwy buta,
  • nakładki antypoślizgowe  – to powierzchnia gumowa pokryta niewielkimi kolcami.

Jak widać, jest wiele rodzajów raczków na buty, jednak kto powinien z nich korzystać? Raczki są świetnym rozwiązaniem na tereny, które nie potrzebują wykorzystania specjalnego obuwia wyposażonego w duże raki. Opcja ta sprawdzi się dobrze podczas niewielkich oblodzeń na szlakach, jak i po prostu wtedy, gdy nie zdążyliśmy jeszcze zakupić lepszego wyposażenia. Raczki pomogą nawet podczas miejskich wędrówek, szczególnie gdy chodniki nie zostały obsypane – zredukują one możliwość poślizgnięcia się.

Raczki na buty – kiedy nie spełnią oczekiwań?

Warto wiedzieć, że raczki nie są przeznaczone na bardzo trudne, strome tereny górskie. Najlepiej poradzą sobie podczas wędrówek wyznaczonymi szlakami, gdyż te tereny są dużo bezpieczniejsze. Zdecydowanie nie nadają się one do wspinaczki, gdyż nie posiadają przednich ząbków, co je dyskwalifikuje do tego zadania. Jakkolwiek raczki na buty są świetnym rozwiązaniem – www.polarsport.pl/wspinaczka/raki/raczki.html, trzeba też znać ich ograniczenia, a wtedy na pewno zapewnią odpowiedni poziom komfortu i bezpieczeństwa.

Comments are closed.