Czym jest mata samopompująca?

Każdy bywalec górskich szlaków doskonale wie, że prędzej czy później ze szlaku trzeba zejść i gdzieś spać. Nie da się tego robić na twardej i zimnej ziemi, a także na deskach podłogi schroniska. Niezbędne jest posiadanie samopompującej maty. Czym ona jest i dlaczego to właśnie ona jest tak często polecana?

Czym jest mata samopompująca?

Mata samopompującą może być dla wielu osób niezwykle podobna do tradycyjnej karimaty – polarsport.pl. Różnica jest jednak taka, że wypełniona jest ona specjalną pianką o bardzo dużej gęstości, która ma właściwość zmiennej objętości. Jak to dokładnie działa? Jest to niezwykle proste. Gdy kupuje się taką matę, posiada ona postać zwiniętą, dokładnie tak jak karimata. Gdy jednak odkręci się znajdujący się z jej boku korek, następuje zassanie powietrza do środka, a następnie rozprężenie komórek pianki, co powoduje samoistne napompowanie się całej maty. Cały proces zajmuje mniej niż kilka minut. Następnie wystarczy tylko korek zakręcić, aby powietrze z niej nie wyleciało po położeniu się na nią i można wygodnie iść spać.

Dlaczego warto wybrać matę samopompującą?

I to tez jest najważniejszą zaletą takiej maty, czyli wygoda korzystania z niej. W przypadku spania na karimacie zawsze ma się poczucie twardej i niewygodnej powierzchni pod sobą. Gdy jednak śpi się na macie samopompującej, wrażenie leżenia jest znacznie bardziej zbliżone do materaca.

Sama wygoda snu to jednak nie wszystko, ponieważ warto zwrócić uwagę również na to, jak szybko i wygodnie taką matę się obsługuje. Do napompowania wystarczy tylko odkręcić korek. A co zrobić, aby ją ponownie złożyć? Podczas zwijania powietrze samoistnie będzie z niej wylatywało. Jest dodatkowo lekka, a także zajmuje dokładnie tyle samo miejsca, co tradycyjna karimata, a jest od niej znacznie wygodniejsza. Warto zauważyć, że również cena nie odbiega znacząco od tego, ile kosztuje zwykła karimata.

Comments are closed.