Jakie funkcje pełni lina wspinaczkowa?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że lina wspinaczkowa nie jest tylko i wyłącznie zbędnym dodatkiem, ale bardzo istotnym elementem, który może uratować życie. Użytkownik powinien mieć zatem ogromne zaufanie do wspomnianego produktu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie funkcje pełni lina wspinaczkowa.

Lina wspinaczkowa pełni funkcję komunikacyjną

Należy mieć świadomość, że chodzi tutaj przede wszystkim o różne formy przemieszczania się. Oczywiście omawiana funkcja będzie dotyczyła kwestii, które są wynikiem kontrolowanego i celowego działania użytkownika. W tej kategorii należy zatem wymienić zjazdy na trawersach tyrolskich czy zjazdy po linie (w trakcie których wykorzystywane są m.in. przyrządy zaciskowe). Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do wspomnianego typu operacji trzeba zaopatrzyć się w liny, które będą charakteryzowały się odpornością na rozciąganie – wystarczy sprawdzić na stronie – https://www.polarsport.pl/wspinaczka/liny.html.

Jakie funkcje pełni jeszcze omawiany produkt?

Warto wiedzieć, że bardzo istotną funkcją liny wspinaczkowej jest także funkcja asekuracyjna. Omawiany produkt jest w tym przypadku pewnego rodzaju amortyzatorem, który wchodzi w skład bardzo istotnego łańcucha asekuracyjnego. Oznacza to tym samym, że lina musi być gotowa do pochłonięcia bardzo dużej energii w przypadku ewentualnego upadku wspinacza. Należy zatem mieć świadomość, że lina musi charakteryzować się elastycznością.

Rekomendowane jest oczywiście zaopatrywanie się tylko i wyłącznie w sprzęt renomowanych producentów. Osoby zainteresowane rozpoczęciem przygody z wspinaczką nie mogą sugerować się tylko i wyłącznie ceną. Warto wiedzieć, że sprawdzone firmy doskonale znają potrzeby wspinaczy. Z roku na rok wprowadzają na rynek nowsze produkty. Firmy specjalizujące się w sprzedaży i produkcji omawianego rodzaju lin są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Comments are closed.