Jak czuć się bezpiecznie podczas wyprawy w góry?

Góry przyciągają coraz większą liczbę osób. Przede wszystkim ze względu na piękne widoki oferowane przez górskie szlaki jak i możliwość pobytu z naturą, czego brakuje wielu mieszkańcom dużych miast. Góry, choć piękne i majestatyczne, często bywają niebezpieczne. Z tego powodu, przed wyruszeniem na górską wędrówkę, warto zaopatrzyć się w niezbędny ekwipunek.

Sprzęt na wyjście w góry

W zależności od pory roku, na wyjście w góry kilka rzeczy przyda się zawsze. Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu. W zależności od pory roku ubranie powinno chronić przed zmianą temperatury, wodą czy wiatrem. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę w czasie zimy, trzeba wiedzieć, że grozi nam bardzo niska temperatura dlatego odpowiednia izolacja termiczna jest kluczowa. W innych porach roku ubranie powinno przede wszystkim chronić przed deszczem czy wiatrem, ale jednocześnie nie powinno nas przegrzewać. Prócz ubrania warto zabrać ze sobą dodatkowy ekwipunek. Plecak, czekan, latarka czy apteczka mogą przydać się podczas wyjścia na szlak. Są to rzeczy, które warto mieć przy sobie, a w sytuacjach awaryjnych nie raz uratują skórę turysty.

Czy czekan przyda się nawet poza sezonem zimowym?

Tego typu pytanie mogą zadawać sobie osoby, które upodobały sobie górskie wędrówki poza sezonem zimowym. Jest to element ekwipunku, który sprawi, że wędrówka będzie po prostu bardziej komfortowa. Nawet kiedy na szczycie góry nie ma śniegu, czekan turystyczny może się przydać, gdyż ułatwia wędrówkę i można użyć go jako podpora podczas stromych podejść. Umiejętność hamowania tym narzędziem na pewno nie będzie przeszkodą, a może przydać się w razie niebezpiecznych sytuacji.

Przed wyjściem w góry warto rozpoznać elementy ekwipunku, które mogą pomóc podczas wycieczki. Ich waga nie jest szczególnie duża, przez co nie utrudnią wycieczki, a w sytuacjach awaryjnych mogą okazać się niezastąpione. Z tego powodu, przed wyruszeniem w drogę warto przygotować odpowiedni plan oraz dobrze poznać pasmo górskie, które będzie celem.

Comments are closed.