Lonża – co to jest i o czym warto pamiętać?

Lonża jest jednym z najbardziej niezbędnych narzędzi zarówno na ściankę wspinaczkową, jak i na szlaku turystycznym via ferrata. W celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa warto zgłębić ten temat i ze zdobytą wiedzą wybrać najodpowiedniejszą dla siebie opcję. Czym ona dokładnie jest i o czym pamiętać przy jej zakupie?

Lonża – co to i do czego służy?

Lonża służy do połączenia uprzęży do zamontowanych stalowych lin poręczowych, a ze względu na to, że składa się ona z dwóch pasów lub lin, podwójne zabezpieczenie zmniejsza ryzyko upadku wręcz do minimum. Narzędzie zbudowane jest z kilku istotnych elementów, a najważniejszymi są:

  • karabinki – zwykle są one typu K i posiadają podwójną, wbudowaną blokadę, która zapobiega chociażby przypadkowemu odpięciu się karabinka.
  • punkt mocujący – jest on przypinany do punktu wypięcia albo do specjalnego łącznika.
  • absorber energii – pochłania on energię i zapobiega upadkowi po odpadnięciu, co chroni przed kontuzjami. Wyróżnia się jego dwa typy – płytkowe składają się z metalowych płytek, które w momencie naciągnięcia liny zaciskają się na niej i wyhamowują upadek, natomiast w przypadku taśmowych szew taśmy rozrywa się i amortyzuje to zdarzenie.
  • ramiona lonży – są to zwykle elastyczne pasy lub wytrzymała taśma.

Jak wybrać odpowiednią lonżę wspinaczkową?

Wybierając lonżę, trzeba upewnić się, czy posiada ona certyfikaty zgodne z normą EN 958, ponieważ tylko sprawdzony sprzęt zapewni właściwe bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę wspomnianą normę, przy wyborze absorbera energii również warto się nią kierować. Według niej z lonży mogą korzystać osoby o wadze od 40 kg do 120 kg, a dzięki temu po odpadnięciu absorber rozciągnie się na odpowiedniej długości i zapobiegnie szarpnięciu. Osoby ważące więcej niż 120 kg powinny natomiast korzystać z indywidualnie dopasowanych narzędzi.

Ryzykowne jest także korzystanie z niesprawdzonego oraz przygotowanego we własnym zakresie absorbera, ponieważ może on nie przyjąć wystarczającej energii w razie upadku. Przed każdym wyjściem należy również sprawdzić stan sprzętu, by podczas wspinaczek nie zdarzył się groźny dla życia wypadek. Jeśli zostanie zauważone jakiekolwiek przetarcie lub uszkodzenie, lepiej zaopatrzyć się w nowy sprzęt niż ryzykować własne zdrowie.

Co prawda, lonża wspinaczkowa zapewnia maksymalne bezpieczeństwo w czasie pokonywania choćby szlaków via ferraty, ale trzeba mieć świadomość o ograniczeniach i możliwych zagrożeniach w przypadku niestosowania się do zasad. Należy mieć na uwadze zalecaną wagę, stan lonży, a także ogólną wiedzę na temat korzystania z tego rodzaju narzędzi.

Comments are closed.