Stuptuty – co musisz o nich wiedzieć?

Stuptuty to ochraniacze na buty. Są niezastąpione przy uprawianiu dyscyplin outdoorowych. Przydadzą się w trakcie wypraw w góry, spacerów po śniegu i pokonywania trudnych, leśnych tras. Co musisz o nich wiedzieć? Co powinieneś sprawdzić przed ich zakupem?

Z francuskiego

Nazwa tych ocieplaczy pochodzi od francuskiego stop tout. Po polsku oznacza to mniej więcej „zatrzymaj wszystko.” Taka nazwa mogłaby właściwie posłużyć za całą definicję tych ochraniaczy. Ich zadaniem jest zabezpieczanie nogawek spodni oraz cholewy butów przed błotem, śniegiem i wodą. Tym samym chronią nogi przed przemoczeniem, bo zatrzymują wszystko. Są obowiązkowe w czasie ekspedycji w rejony, w których zalega śnieg. Gdyby nie one to trzeba by liczyć się z ciągłym przemakaniem spodni. Niestety, ale nawet kombinezony wysokiej jakości i renomowanych firm mogą zacząć przepuszczać wodę, jeśli są przez długi czas wystawione na jej działanie. Przed tym właśnie może ochronić chodzenie w stuptutach, ze sklepu Polarsport.pl.

Stuptuty mają rozmiary

Bardzo ważne jest to, że ochraniacze mają rozmiary. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wszystkie są takie same, ale to duży błąd. Każdy człowiek jest zbudowany trochę inaczej. Ma inne proporcje ciała. Logiczne jest więc to, że osoba mierząca 190 cm będzie miała łydkę innej długości, niż ktoś, kto ma 160 cm. W takim wypadku potrzeba użyć zupełnie innego modelu ochraniacza. Najłatwiej jest go przymierzyć przed zakupem. Powinien on sięgać do aż kolana. Jeśli będą zbyt krótkie, to ich góra nie będzie chroniła nogi. Zbyt długie będą sprawiały kłopoty przy chodzeniu. Będą one blokowały kolana, co z pewnością będzie uciążliwie. Dlatego tak ważne jest mierzenie ochraniaczy przed zakupem lub też zmierzenie miarą własnej nogi i upewnienie się jaka długość będzie odpowiednia i sprawdzi się najlepiej.

Comments are closed.