Rodzaje butów do wędrówek

Przygotowując się do wędrówki, szczególną uwagę należy zwrócić na wybór butów podejściowych. Ten element ma ogromne znaczenie. Odpowiednie buty zapewnią Ci niezbędny komfort na trasie i uchronią przed niepotrzebnymi problemami.

Istnieje kilka rodzajów butów do wędrówek:

  • górskie sneakersy;
  • buty trekkingowe;
  • buty do wspinaczki górskiej.

Buty górskie

W porównaniu z butami trekkingowymi buty górskie są lżejsze i bardziej elastyczne. Są one stosowane głównie na terenach podgórskich i nierównych. Nie są one przeznaczone do noszenia ciężkich plecaków ani do pokonywania stromych wzniesień, ponieważ są zbyt miękkie i nie zapewniają odpowiedniego podparcia stopy.

Sneakersy wykonane są zazwyczaj z materiału tekstylnego połączonego ze skórzanymi, zamszowymi lub syntetycznymi nakładkami.

Buty podejściowe

Buty podejściowe są bardziej uniwersalne niż buty górskie — nadają się zarówno do biegów przełajowych, jak i do stromych zjazdów i podejść, są idealne do wędrówek w temperaturach poniżej 15 stopni.

Wysokie buty do wspinaczki górskiej

Odpowiednie na wielodniowe wędrówki z ciężkim plecakiem. Buty te są wyższe i sztywniejsze niż buty trekkingowe, dają stopie więcej wsparcia i solidniejsze oparcie; mają grubszą i bardziej agresywną podeszwę.

Spośród wymienionych powyżej rodzajów butów do wędrówek, buty podejściowe są najbardziej uniwersalne. Przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych szczegółów, a mianowicie:

  • Obecność jednoczęściowej skórzanej cholewki, która daje butom większą trwałość i niezawodność. Skóra (lub nubuk) jest bardzo trwała i odporna na wodę i ścieranie. Dzięki temu buty nie rozerwą się, nie będą narażone na zewnętrzne uszkodzenia techniczne, uderzenia, nie będą ocierać się o skały i nasypy.
  • Brak poziomych szwów, które mogą się stosunkowo szybko przetrzeć i sprawić, że buty nie będą nadawały się do użytku.
  • Skarpeta buta musi być wzmocniona gumową nakładką.

Comments are closed.