Czym są skarpety kompresyjne i jak mogą być przydatne dla biegaczy?

Skarpety kompresyjne (skarpety lub pończochy) to specjalnie zaprojektowane skarpety, które pomagają zapobiegać chorobom żył (obrzękom, zapaleniu żył i zakrzepicy). Są one również środkiem wspomagającym dla osób, które już mają pewne problemy z nogami. Skarpety kompresyjne ściśle przylegają do nogi, dzięki czemu zmniejszają nacisk krwi na żyły, zapobiegają zastojowi krwi i eliminują uczucie „ciężkich nóg”.

Zastosowanie skarpet kompresyjnych

Skarpety kompresyjne były kiedyś zalecane dla diabetyków i lotników, ale teraz wielu biegaczy używa ich podczas długich treningów lub podczas maratonów i ultramaratonów. Ostatnie badania wykazały, że stymulują one przepływ krwi, pomagając nogom szybko zregenerować się po biegu.

Ciasno dopasowane skarpety mają za zadanie zwiększyć krążenie i zmniejszyć produkcję kwasu mlekowego. Niektórzy biegacze używają ich podczas treningów, inni wolą zakładać je po biegu, jak najszybciej po zakończeniu treningu. Szczególną popularnością cieszą się skarpety kompresyjne dla biegaczy ultra maratonów.

Jak każda odzież, skarpety kompresyjne mogą szybko się przecierać lub zużywać. Dlatego należy być bardzo ostrożnym przy ich wyborze i upewnij się, aby przeczytać skład. Powinny być one wykonane z mieszanki oddychających materiałów: nylonu, poliestru, wełny, CoolMax (włókno odprowadzające wilgoć na wierzchu poliestru), lycry i spandexu. Tak czy inaczej, powinny one zapewnić Twoim stopom komfort i suchość.

Skarpety kompresyjne – cechy i korzyści

Skarpety kompresyjne polecane są osobom cierpiącym na żylaki. Dzięki efektowi kompresji znacznie poprawia się krążenie krwi, ściany naczyń mają tzw. wsparcie, co zapobiega odkształcaniu się żył. Również skarpety kompresyjne są ważne w profilaktyce różnych chorób naczyniowych. Dopasowują się do nogi tak ściśle, jak to tylko możliwe, zmniejszając w ten sposób wpływ ucisku i ciśnienia krwi na żyły, co zapobiega zastojowi krwi i eliminuje uczucie ciężkości w nogach.

Wcześniej skarpety uciskowe były zalecane tylko pilotom i osobom chorym na cukrzycę. Później wysoki popyt na te skarpety obserwuje się wśród sportowców, zwłaszcza lekkoatletów i maratończyków. Obecnie skarpety uciskowe są skutecznie stosowane w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób żył nóg.

Więcej na stronie: https://www.polarsport.pl/odzie/skarpety.html

Comments are closed.