Co to jest chusta Buff — do czego służy i jak ją nosić?

Buff to dodatek do odzieży, który został wprowadzony na rynek w 1992 roku. Jego nazwa jest skrótem od hiszpańskiego słowa bufanda, oznaczającego „szal”.

Pierwotnie komin buff został zaprojektowany, aby chronić twarz motocyklisty przed kurzem i wiatrem. Jednak później był noszony przez alpinistów, biegaczy i rowerzystów, a następnie przez innych jako stylowy dodatek.

Chusta buff potrafi łatwo przekształcić się w różne elementy garderoby — czapkę, bandanę, zwykły bandaż, kołnierz itp. 

Chusta buff — zakres zastosowania

Z reguły akcesorium przydaje się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, a także podczas uprawiania sportu. Na przykład, często jest używany jako komin podczas jazdy na nartach.

Rowerzyści robią z Buffa opaskę i wkładają ją pod kask. Albo owijają ją wokół ramienia jako opaskę. Produkt jest również niezbędny dla turystów, ponieważ często w górach i na terenach pustynnych pogoda zmienia się drastycznie i niewygodne jest noszenie ze sobą kapeluszy, szalików, czapek i innych rzeczy.

Komin buff jest często używany przez młodych ludzi w środowiskach miejskich, aby wyróżnić się z tłumu, być wyjątkowym. Produkuje się obecnie wiele różnych modeli, zarówno bardziej powściągliwych, jak i w odważnym stylu, odpowiednich dla kobiet i mężczyzn. Jednocześnie Buff komponuje się z wieloma stylami ubrań.

Materiały

Główną cechą tego akcesorium jest materiał, z którego jest wykonany. Tkanina zawiera najcieńsze srebrne nici, które zapobiegają rozwojowi szkodliwych bakterii. Ponadto dzięki materiałowi membranowemu, produkt może działać jako ochrona przed promieniowaniem UV.

Wszystkie rodzaje buffów charakteryzują się doskonałą przepuszczalnością powietrza, przewodnością cieplną, a także są odporne na działanie wody.

Do produkcji wykorzystuje się wiele różnych tkanin. Na początku stosowano tylko mikrofibrę, później rozszerzono zakres materiałów. Dziś w jej skład wchodzą:

  • Coolmax. Jest to nowy materiał, używany wyłącznie do noszenia na lato. Chroni przed promieniami UV i przepuszcza dużo powietrza, więc nie będziesz czuć w niej ciepła. Dodatkowo Coolmax jest bardzo odporny na zużycie.
  • Mikrofibra. Z tej tkaniny wykonuje się szaliki do noszenia zimą lub jesienią. Takie modele mają dobre właściwości termoprzewodzące, a jednocześnie nie pozwalają na wchłanianie wilgoci (co jest ważne w okresie jesiennych deszczów czy zimowych opadów śniegu). Szczególnie popularna wśród osób jeżdżących na nartach, łyżwach czy snowboardzie.
  • Bawełna. Materiał ten przepuszcza powietrze i doskonale wchłania wilgoć, dlatego zaleca się noszenie go latem. Takie chusty ochronią rowerzystów przed piaskiem i wiatrem. Należy jednak zaznaczyć, że tkanina ta ma istotną wadę — słabą trwałość, z powodu której akcesorium rozpadnie się już po dwóch sezonach.
  • Polar. Tkanina ta wykonana jest z włókien syntetycznych, które są miękkie. Buffy podszyte polarem będą idealne na zimę, ponieważ można je wykorzystać jako ciepły szalik lub czapkę. Pozwalają skórze oddychać, a miękka faktura nie będzie uwierać w szyję. 

Ponadto hiszpańska firma oferuje również modele wełniane, dziane i łączone, odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych obu płci.

Comments are closed.